O vztazích ve skupině                            koček

23.07.2019

Povaha vztahů ve skupině koček, které spolu žijí, přímo určuje kvalitu jejich života.   

Podle mého názoru jsou kočky schopné prožívat všechny druhy lásky. Sourozeneckou lásku, mateřskou, rodičovskou a také lásku mileneckou. Z pozorování mých koček vyplývá, že dokáží cítit zamilovanost, něhu, náklonnost, přátelství i pocity zklamání z neopětovaných citů. Kočky jsou velmi sensitivní stvoření. Nepřestává mě udivovat, jak moc jsou nám lidem podobné. 

Lily - všemi opečovávaná hrdinka
Lily - všemi opečovávaná hrdinka


Přátelství v Damiánkově smečce

Má smečka je neuvěřitelná pestrá, pokud přijde na vztahy. Pozoruji zde všechny typy lásky. Mám tu striktně "platonicky" zamilované a sobě věrné páry, což je pro mě nádherná zkušenost. V jednom vrhu pozoruji naprostou symbiózu vztahů mezi sourozenci, kteří drží vlivem pohnutého osudu při sobě. Kočky mají výbornou epizodickou paměť. Pamatují si zážitky a zkušenosti, včetně emocí, které tyto vzpomínky provází. Jedinci, kteří spolu zažijí část života, mají k sobě velmi blízko. Můj vrh tří na sebe vázaných sourozenců tvoří kocourci Samuel, Nicolas a jejich sestřička Lily, která je fyzicky nejslabším článkem. Bratři ji proto opečovávají jako panenku. Kdykoliv si přijde pro pomazlení, nešetří láskyplnými něžnostmi. Zajímavé je, že všichni ostatní ve smečce ji vnímají stejně. Jako tu, kterou je třeba chránit, ačkoliv nejsou pokrevně spřízněni. Vypadá to, že Lily je miminko uprostřed smečky dobrovolných a nadšených adoptivních kočičích rodičů. Je dojemné, jaký soucit Lily, která kdysi jako zubožené koťátko překonala vlastní klinickou smrt, v ostatních vzbuzuje.

Její bratr Nicolas má v sobě tunu empatie. Nicolas byl úžasný terapeut pro nově příchozí v dočasných péčích, pasoval se do role ošetřovatele u nejednoho nově příchozího, který prošel karanténním procesem. Už jako koťátko se vymykal svou sociální empatií. Dobrovolně se pasoval do role ošetřujícího zdravotního bratra u koťátka se zvětšeným jícnem (megaesophagus) Lucínka, který bohužel nakonec podlehl této genetické vadě. Byl s ním do poslední minuty. Nicolas funguje jako most mezi jedinci, kteří nemají dosud mezi sebou přátelskou vazbu. Je nepřekonatelný ve své schopnosti zvedat sebevědomí těm, kteří to potřebují, hrát si s těmi, kteří jsou odstrčeni a snížit stres u toho, kdo se bojí. Vytváří z jedinců tým. Projevuje společně s Mayou a Malenkou mnoho soucitu a sociálního nasazení. 

Nicolas - social worker v kožíšku
Nicolas - social worker v kožíšku

Mezi kočkami pozoruji úžasnou empatii. Plašani Julinka a Márty, kteří přišli do dočasné péče od silnice, si nemohli zvyknout na lidskou společnost. Ačkoliv má snaha byla velká, paradoxně k úspěšné socializaci nepotřebovaly člověka, ale kočku. Větší zlom v jejich vztahu k člověku totiž nastal až po vypuštění z karantény, kdy se postupně seznamovali s mou smečkou koček. Zde začala pravá felinoterapie kočkou pro kočku. Julinka a Márty se shledali opět se svým druhem, což byla dojemná zkušenost. Seznámili se s vypiplanými a na dudlíčku odkojenými komunikativními kočičkami, kreré společnost člověka vyhledávaly, dokonce na ní byly závislé. Pozorováním jejich bezprostředního chování vůči lidem se naučili, že se není třeba bát a je bezpečné se přidat. Dodnes jsou hluboce zamilovaní do svého kočičího mentora Floriánka, který jim otevřel cestu k nám lidem. Jejich obdiv k němu je přímo surreální. Nikdy jsem nic podobného neviděla. Juli - holčička z dvojice plašanů - zašla ve své náklonnosti k Floriánkovi ještě dál než bratr Márty. Do Floriánka je bezhlavě zamilovaná a doprovází jej, kamkoliv se hne. Vyvrkává mu do uší své něžné symfonie, točí se kolem něj, uklání se mu. Její životní rytmus a aktivity jsou zcela přizpůsobené, až závislé na tom, co dělá Floriánek. Hledá u něj nadále oporu a ochranu v rámci komunikace s lidmi. Floriánek toto vnímá, soucítí s ní. Poskytuje ji potřebnou oporu a projevy náklonnosti, kdykoliv si pro ně přijde a to přestože je zřejmé, že její přítomnost sám od sebe nevyhledává a nepotřebuje. Naopak se mu Julinka často motá pod nohama a kříží jeho plány. Nemusím asi dodávat, že plašani již dávno nejsou plašani. Z toho největšího ustrašeného strašidýlka Mártyho je dnes mazlivostí nejvášnivější kocourek k neumazlení, jak už to u velkých plašanů, kteří se rozhodnou nám lidem věřit, bývá.

plašani obklopili Floriánka, zdraví ho se zdviženými ocásky
plašani obklopili Floriánka, zdraví ho se zdviženými ocásky

Dalším vztahem, který mohu pozorovat, je vztah rodičovský. Je mi ctí žít vedle neuvěřitelně a ryze milujícího se rodičovského páru, který má spolu syna Juráška. Otec Samuel, který měl ve výběru samičky předčasně jasno, je do Malenky odmala zamilovaný. Žádné odvržení po porodu, rozvodové řízení a milenky v kočičím světě kastrátů neexistují. Malenka jen zamňouká a Samuel ji ihned běží vstříc. I když se chce Malenka jen připomenut na mazlení u své lidské maminky, Samíkovi to nikterak nevadí, nevynechá ani jednu příležitost být ji nablízku a dělat ji společnost. Velmi touží po její pozornosti. Mám dojem, že Samuel vlastní jakýsi bezchybně fungující "Malenka radar". Na její mňoukání se dokáže probudit i z nejhlubšího snu. Syn Jurášek bezmezně miluje svou maminku Malenku, na které může oči nechat. S tatínkem si hrají a soutěží. Je úžasné pozorovat, jak se rodina navzájem svolává, jaké si udržují společné aktivity, rituály. Malenka je vůči oběma starostlivá a mateřská, přesně jako v lidském světě. Dohlíží na oba mateřským okem. Každému rozdá ze své milující povahy. Malenka je maminkou celé smečky a je neskonale štědrá ve svých projevech starostlivosti a péče i vůči ostatním. Stojí za zmínku, že Jurášek je jedno z mála šťastných dětí ze světa koček, který bude celý život žít vedle svých biologických rodičů bez toho, aniž by musel utrpět psychický šok z odtržení v kotěcím věku tak, jak se to běžně děje. Jurášek je zdravě sebevědomý, rok a půl starý chlapec, který si prodlužuje díky přísunu pozornosti od obou rodičů svůj dětský věk.

Malenka a Jurášek v akci
Malenka a Jurášek v akci

Nutno podotknout, že ne všechny vztahy jsou idylické, stejně jako u lidí. Proto je nutné pozorovat již od kotěcího věku, kteří jednotlivci se k sobě nejvíce hodí a mají k sobě blízko. I v naší smečce panují neshody a někteří jedinci se nemají navzájem rádi. Nejde o rodinu, ale o jedince z různých vrhů. Dobrý útulek či depozitum vám dokáže na otázku, které z jejich koček se k sobě hodí, bez problémů odpovědět. Prosím čtenáře, kteří máte doma jen jednu kočku nebo uvažujete o své první, zvažte pořízení dvou koček najednou, pokud můžete sourozenců nebo jedinců, kteří se mají rádi.

   Pořízení dvou koček s vazbou na sebe je obrovský krok vstříc kočkám s pozitivním přínosem pro nás coby chovatele.