Když kočka je taková...                           DIVNÁ!

03.09.2019

                 Aneb o nepochopení koček...


Kočka není náladová, není pyšná, není zákeřná, není nositelem neštěstí, není falešná. Kočkaři nejsou introvertní podivíni. Ale v jednom má mezi domácími zvířaty prvenství, je opředena mýty a nelichotivými pověrami.

Tak například o černé kočky není nikdy zájem. Jsou jich plné útulky. Proč? Protože se jim špatně  hledají ve tmě oči? A taky protože my vůbec nejsme pověrčivý národ. Kočka, která přeběhne silnici, nepřináší neštěstí nám, ale spíše my jí.. Protože po té silnici jezdíme... Kočka nepřenáší na člověka nemoce. Toxoplasmosu dostanete s největší pravděpodobností z nemytého ovoce. Venkovní neodparazitovaná kočka stejně jako pes a jiné zvíře přenese akorát vnější parazit jako je blecha. Kočka neskáče nikomu na hlavu, nerozdrápe vám obličej, protože kočka se bojí víc vás, nežli vy jí.

Barva kočky nevypovídá o charakteru. Její povaha a potřeby jsou individuální jako u člověka. Všichni to víme, no někdo ne, ale každopádně většina z nás toto všechno logicky ví, ale tak nějak celkově je těžké to tak i cítit a vnitřně se tím řídit. Tomu se říká sebenaplňující proroctví, terminus technikus pro něco, co nám je většinovou společností vtloukáno odmala do hlavy, co je představováno druhými a projektováno do nás, až si ty představy přivlastníme. Ani nevíme jak, ale nějak vnitřně intuitivně s tím souzníme. No a pak se představa stává skutečností, a tak to mají s kočkami mnozí, zejména starší generace. Přiznejte se, taky mezi ně patříte....? Jako kdysi.... já? 

Celkem vzato pro spoustu lidí kočky nemají cenu,  Proč? Protože jich je hodně. 

Nerozumíme jim a nemáme potřebu jim rozumět. Co si budeme povídat, svým způsobem se jich pro tuto bariéru neporozumění bojíme nebo si držíme přinejmenším odstup. Jakoby to byli nečitelní predátoři, nedomestikovaní tygři, kterým se socializace vyhnula obloukem, ale přesto svou existencí "obtěžují" okolí ve městech... To proto tak upřeně a divoce čučí ze křoví u cesty, určitě z něj na nás vyskočí.. Buď, nebo ta blecha určitě!

Vzepřít se tomuto myšlení je těžké, ale ne nemožné.

Stačí mít otevřenou mysl, být odvážný a najít racionální důvody, proč je jakékoliv škatulkování kočky STEJNĚ JAKO JAKÉHOKOLIV JINÉHO ZVÍŘETE hloupost. Je jich mnoho! 

Připusťme, že kočky jsou nepochopené, podceňované v mnoha směrech, což určuje jejich kvalitu života vedle nás, lidí... Kdo je SKUTEČNĚ chce poznat, přijde na to snadno..

Třeba adopcí své první....Jako já!