Sítě pro kočky

24.06.2019

Škrabadlo chrání Váš gauč. Síť Vaši kočku...

Proč se pořád mluví o sítích do oken? Proč je kolem nezajištěných oken takové HALÓ!? Jak síť pro kočky vlastně vypadá a kde ji sehnat? 

Náš městský způsob života, ve kterém s námi chudáci kočky uvízly, je proti přírodě a tak i sítě jakožto jeho nutný doplněk také nejsou přírodní prvek. Sítě jsou především ochrana, aby náš způsob života neublížíl kočkám. Bytové kočky již nejsou spjaté s přírodou jako kdysi. Proč? Protože v první řadě my nejsme spjati s přírodou jako kdysi... To my jsme si je přizvali do našeho nového nepřírodního způsobu života, kdy vajíčka nenosí slepice, ale Kaufland a místo hraní na zahradě, si hrajeme na počítači. Jsme za ně plně zodpovědní.   


Proč jsou SÍTĚ nutné?

Patříte mezi ty, co tápu nad rozčílením záchranářů a útulků v příspěvcích zubožených koček po pádech z oken? Také spíše soucítíte s majiteli? Pak prosím ČTĚTE.

Je dobré si uvědomit pár faktů na úvod. Kočky nikdy dříve nebyly vystavovány pádům z tak závratných výšek jako je tomu dnes. Střechy stodol, stájí, hospodářství, domků, zídek nebyly výškou, konstrukcí, či materiálem výstrahou a životním rizikem. Hospodářská stavení a statky poskytovaly kočce nutnou oporu při slézání díky okapům, římskám, terasám, okolním keřům, stromům, zkoseným střechám apod. Často bylo čeho se "chytit.". Při pádu z paneláku se opravdu ničeho nechytnete. Ve většině případů nebyla kočka skokem z okapu jednopatrového vesnického domku vehnána do spárů smrti. Dnešní kočky chované doma v bytových zástavbách paneláků a činžovních domů jsou oproti svým předchůdkyním permanentně vystavované hrozbě smrti pádem z xtého patra nebo hůř uškrcením ve větračce plastových oken. Dříve si kočky musely na střechu vylézt samy a najít pro výstup vzhůru nejvhodnější a nejméně riskantní cestu. Nikdo je na střechu nevozil výtahem! Při pádu rozhodně nikde nejsou terasy, vikýře, okapy a nepadají do sena... Kočky bytové padají na beton, asfalt. Nebo nedopadnou, zůstanou přidušené v nevinně vyhlížejícím "véčku" větraček, kam skočí za mouchou z parapetu a ven už se nedostanou, protože je chytne do spárů dolní konec zúženého "véčka." Opravdu se toto děje!Změnily se podmínky našeho života, a tak je nutno reflektovat i změnu v podmínkách života zvířat, která jsme si k nám a potažmo našemu způsobu života připoutali. 

Je potřeba promýšlet dopady těchto změn na jejich život. Bohužel, jak je člověku a jeho pýše vlastní, asimilaci na tyto podmínky předpokládáme u zvířat automaticky, neschopni pohledu z jejich perspektivy. Přizpůsobení umožňujeme přitom tím nehorším možným způsobem, jakým nás nikdo nepokoušel. MORBIDNÍM. Nulová fair play. Zatímco sami stále odkazujeme na své vnitřní "lovce a sběrače", u koček žádnou mentální mapu pramenící z jejich minulosti nepředpokládáme. "Dohnat" nás mají metodou pokus - omyl. Skočí nebo ne? Docela smrtonosná loterie a my jí k tomu otevíráme každý den dveře, tedy okno. Poňoukáme denně osud jednoho tvora, který je na nás plně závislý a nikdy by ho nenapadlo, že koukání z okna, které tak miluje a ve kterém ho blahosklonně podporujeme, ho jednou bude stát život. Člověk, který ho má chránit, zve oknem neštěstí dovnitř: "Hello, pojď k nám!" 

Chlácholení svědomí otřepaným tvrzením: "Kočka neskočí, přeci není blbá," je pravdivé jen zčásti... Ví to všichni, kterým skočila. Pokud vaše kočka mezi tyto nešťastlivce nepatří, buďte rádi a dosaďte slovo "JEŠTĚ..."

Za prvé kočka opravdu není blbá. Za druhé, právě z důvodu, že kočka není blbá, SKOČÍ. Má k tomu pádnou MOTIVACI. LOV KOŘISTI. Instinktivně ví, že lov jí po celé generace poskytoval možnost přežití. Pokud kolem letí hmyz, stává se z ní přirozeně predátor. Zorničky míří na cíl, nekouká doprava doleva, to do loveckých metod nepatří, dokonce to lov kazí! Tak proč by to proboha dělala? Není blbá. Vždyť loví!‼️ Musí skočit po kořisti, než jí uletí! 
KOŘIST MÁ KŘÍDLA, KOČKA NE... 
V historii koček žádná překážka jako je panelák neexistuje. Nikdy v minulosti se s ničím podobným nesetkaly. Kočky tudíž nemají zakódované, že třetí patro je vysoké a náraz jim způsobí vnitřní krvácení, otřes mozku, zlomená žebra nebo okamžitou smrt. Panelák si nikdy neosahaly tlapkami, nikdy si nevylezly z přízemí do svého patra.

Kočky měly různé výšky prochozené směrem nahoru a před scházením dolů díky této zkušenosti měly velký respekt, cestu měly načtenou. Navzdory vášni k horolezectví po stromech, plotech, není doménou kočky skok z výšky. Po stromě dolů kočka raději sleze, než skočí, ovšem i s tím má problém. O tom by mohli mluvit často volaní hasiči na případy hrůzou strnulých koček uvízlých na stromě. Tím, že kočka nahoru pro ptáčka vylezla, si je díky cestě do výšky vědomá propastí mezí korunou stromu a zemí. Skákat rozhodně nebude. Není blbá. Na panelákové okno v xtém patře si nikdy nevylezla a věřím, že kdyby ano, její instinkt by ji držel v okovech strachu možná déle. Uvržení koček do umělého prostředí neuzpůsobeného jejich potřebám je arogantní, antropocentrické a jednoduše naivní. Že problém pádu vyřešíte zavíráním kočky do jiného pokoje při větrání? Kočka MUSÍ mít přístup k čerstvému vzduchu. JE TO JEJÍ PŘIROZENOST. Skoro všechny PŘIROZENÉ podmínky jsme ji vzali, tak aspoň to málo ji z vlastní pohodlnosti a lenosti neberme.

My také nežijeme za zavřenými dveřmi celý život ve vakuu dokola recyklovaného vzduchu. Také nás nikdo nestrká na balkonní římsu, protože nás "má rád" a pak do nás prstem nedloube schválně, jestli nespadneme a udržíme balanc omlouvajíc své jednání prohlášením, že přeci " nejsme blbí!" Protože přesně tohle děláme s pomocí létajícího ptactva a hmyzu kočkám chovaných v bytech. Kočkám, které jsou na nás emocionálně fixované a bezmezně nám věří. 

Sítě do oken jsou TOP bezpečnostním prvkem. Patří do základní chovatelské výbavy KAŽDÉHO kočkaře

HNED POTÉ JSOU  DĚTSKÉ POJISTKY DO VĚTRAČEK, ZARÁŽKY DO DVEŘÍ A OKEN PROTI PRŮVANU, který je rovněž smrtonosnou pastí pro kočky.

Věřili byste, že toto vše je přednější než škrabadlo? Proč? Protože škrabadlo chrání Váš gauč. Síť Vaši kočku. Pokud máte škrabadlo, sítě ne a kočku pouštíte se projít po okně, o čem to vypovídá? Bohužel jsou sítě i pojistky raritou a to dokonce i mezi zkušenými chovateli, záchranáři koček nebo depozity. Často je chyba jen v nedostatku informovanosti. S mými adopčními rodinami se dopředu snažím hovořit o potřebách kočky a o jejich možnostech. O sítích mnoho z potencionálních zájemců vůbec neslyšelo a všichni jsou z nich nadšení. Těch pár kliků na klávesnici PC stojí dvě vteřiny a ihned se před námi otevře nepřeberné množství možností, kde si je za rozumnou cenu pořídit a jak nebo kým instalovat.

Málo se chápe, proč jsou sítě nutné a jsou stále v očích většinové veřejnosti považovány za nadstandardní luxus, který není ani estetický, ani nutný a hlavně je určitě nepraktický, pracný na instalaci, drahý a diskomfortní pro člověka. Nic z toho není pravda. 

1) Sítě pro kočky vypadají esteticky. Lze si již vybrat ze škály barev a provedení, od transparentní, přes černou, bílou, olivovou, dá se vybrat do každého okna v harmonii s interiérem, prodávají se s možností vyztužení neviditelným drátkem, jsou stálé barvou, tvarem, občas se mohou zastříhnout při prověšení. Žádná další údržba není třeba.
2) Fungují desítky let bez potřeby většího zásahu a investice.
3) Průhlednost a světelnost v bytě není nijak omezena, protože mají velká oka, která mohou být transparentní, takže nejdou vidět zvenčí a téměř ani zevnitř. Sítě se instalují za venkovní parapet, takže kočky mají vnější prostor k dispozici.
4) Poskytují úžasný rozhled a možnost pozorování. Kočku baví více než jakákoliv interaktivní hračka, protože POZOROVAT MOŽNOU KOŘIST A SEM TAM I NĚJAKOU MUŠKU ulovit je to, pro co kočka žije!
5) Česání na zajištěném parapetu oceníte
6) Sítě mají pro kočku nesporné zdravotní výhody! 
Kočkám, kterým poskytnete možnost být znovu součástí "přírody," prodloužíte život, zlepšíte pozornost, zvýšíte apetit, pohyblivost a zlepšíte psychiku. Pozorování a slunění je potrava pro duši každé kočky. Sítě proti hmyzu v dřevěných rámech, které se dávají například na chalupy, nejsou vhodnou a komfortní alternativou, protože kočky přes ně špatně vidí, stejně jako vy, nízká je větratelnost, stabilita konstrukce, vysoká cena. Navíc neposkytují možnost komfortního šplhu. Šplh kočky rády využijí u klasických sítí pro kočky s velkými oky. Pořád jsou ale tyto sítě proti hmyzu lepší alternativou než nezajištěné okno! 
7) Pro ty, kteří hledají spíše finanční důvod. Léčba otřesu mozku - operace, amputace nohy... To jsou vše položky od minimálně 3000Kč výš. Sítě najdete v rozmezí od 199Kč do 500Kč a instalaci zvládne každý sám během pár hodin, dodávají se totiž s návodem a vodícím lankem i elkama.

8) Kdo si netroufá, existuje u nás několik firem. Já mám odzkoušenou firmu Aleza z Prahy - www.aleza.cz  a mohu doporučit. Za pár hodin je hotovo. Bez invazivního zásahu do omítky. Revize sítí je zdarma.

Vezměme rozum do hrsti a uzpůsobme kočkám život, 

Přeci jen, když jsme si je pořídili, chceme, aby žily, ... 
nebo ne? 

Sítě pro vlastní instalaci naleznete zde

Baby pojistky naleznete zde:

Zarážky do dveří a oken zde: