Jako kočka a pes

25.06.2019

Nespočet filmů vzniklo na základě zpracování populárního tématu, že psy a kočky jsou zarytí nepřátelé, jeden druhého vykořisťují a zejména psy jsou pro kočku predátorem. V dnešním moderním světě, kdy žijeme v kostkách obalených betonem, kde kočky neloví, ale papají úhledně z misek, je přátelství mezi kočkou a psem možnější, než kdy dřív. Ostatně i dříve na statku hlídací pes kočku neroztrhal. Každý měl své postavení, úlohu a místo. Kočka chytala myši a pes zaháněl ovce. Přátelství mezi kočkou a psem existovalo dříve a nyní, kdy je každý z nich zejména postelový mazlík si jsou ve svých úlohách rovni.

Kočky často touží po společnosti psa více nežli pes po společnosti koček

Kočky jsou úžasnými parťačkami a ošetřovatelkami. Zdarma psovi čistí uši, masírují stehna, češou jazykem kožich, luxují různé zbytky, které mu od pusy upadnou nebo po pejskovi umyjí misky po večeři. Jsou to úžasní parťáci do nepohody. Milují válet se v pelíšku pejska, v jeho hračkách, obojku. Ve všem, kde zanechá své pachy.  Kočičky jsou neuvěřitelně věrné společnice. Čekají na své psí přátele u dveří, než se vrátí z procházek. Jsou ve svých projevech něžností neúprosně neúnavní, až tím pejsky někdy obtěžují.

Psi a kočky si spolu rozumí

Divili byste se, ale psi a kočky si spolu náramně vyhrají. Někdy to spíše vypadá, že kočky si hrají se psy vlastní kočičí hru, zatímco shovívaví pejsci plní úlohu trpělivého souputníka, který vyčkává, až kočku hravá nálada přejde.

I kočky umí aportovat, běhat s pejskem za míčem. Baví je pozorovat své čtyřnohé přátele z výšky, otírat se o ně, hrát na packovanou. Přátelství mezi kočkou a psem není unikát. Dá se  naučit, pokud máte dost trpělivosti a otevřenou mysl. Existují techniky, které pomohou eliminovat stres při seznamování. Obecně je vhodné seznámit kočičku se psem v kotěcím věku nebo naopak pořídit  dospělce štěňátko. Druhá strana se necítí tolik teritoriálně ohrožena a nevzniká zde pnutí z prvotního šoku. Pokud kočka pochopí, že jí od psa nehrozí žádné nebezpečí, stává se zpravidla jejich vzájemná vazba silnou a celoživotní. Kočky si dokáží vytvořit stejně silné pouto plné tolerance, respektu, lásky a pocitu sounáležitosti i s jinými druhy zvířat jako je králík, kůň, koza, ovce, slepice, papoušek aj.

Obzvláště pro solitérně se projevující kočku, která se dostává do stresu v přítomnosti jiných koček nebo má tendence obhajovat své teritorium před dalšími kočkami, je pejsek jedinou možností, jak nevyrůstat pouze mezi lidmi. S lidmi totiž bývá nuda.

Pokud nemůžeme mít kočky dvě, je vhodné nabídnout kočce alternativu v podobě psa nebo jiného zvířecího kamaráda. Prodloužíme tím kočce život a pocit spokojenosti.