Co potřebuje bytová kočka

25.06.2019

Bytová kočka tráví oproti psům celý život mezi čtyřmi stěnami, což může být dosti depresivní. Kočka je šelma a vyžaduje úpravu prostoru tak, aby vyhovoval jejím potřebám. Bytová kočka vyžaduje větší interakce s dvounožcem a klade nároky na uspokojení loveckého pudu vhodnou hrou

Na následujících řádcích se věnuji  výčtu nezbytností kočičí výbavy pro spokojenou a šťastnou kočku

ŠKRABADLO 

  • Čím větší, tím lepší. Čím více možností k lezení a hře, tím lépe. Čím větší průměr škrábacích válců, tím je šrabadlo stabilnější. PRO RAUBÍŘE A KOČKY VĚTŠÍCH ROZMĚRŮ A HMOTNOSTÍ JE MASIVNÍ ŠKRABADLO NUTNOST. Škrabadlo by nemělo být umístěno v rohu zdí nebo blokováno nábytkem, zdmi z více jak dvou stran. Jednak kočce limitujeme možnost dovádění a variability lezení a jednak od zdí často táhne.

Aktivní hrací prostor 

  • Kočička potřebuje hernu. Koulodráha, tancující motýlek a jiné formy odreagování na koberci nebo dece, kde si kočička může vyhrát a poté odpočinout jsou ideálnÍ.

Poličky 

  • Úžasnou věcí pro kočky v bytě jsou poličky, protože dávají kočce možnost pozorovat ve výšce okolní dění. Zvláště pro stromové typy koček, které se drží rády nahoře, jsou poličky geniálním místem k odpočinku a relaxaci. Pokud je umístíte kaskádovitě, kočka vás bude milovat! Bezpečné pozorování z výšek, stejně jako svobodný pohyb ve výškách je pro kočky přirozenou součástí života. Pro bytové kočky jsou poličky vhodnou náhražkou keřů a stromů.

Interakce 

  •  Pro každou kočku je důležitá interakce s páníčkem. Každý den je nutné se kočičce věnovat, pomazlit jí a pohrát si s ní. Nejlepším trikem pro spokojenou kočičku je mít s každou kočičkou svoje opakující se individuální rituály. Kočky milují PRAVIDELNOST.

Sítě 

  • Síť je nejdůležitějším bezpečnostním prvkem pro život kočky v bytě, měla by patřit do základní výbavy každého chovatele bytových koček. Bohužel jsou sítě stále spíše raritou, ačkoliv pády z balkónu a oken se dějí denně. Dětské pojistky do větraček jsou pouhou náhražkou sítí. Bytová kočka musí mít přístup k čerstvému vzduchu a neměli bychom ji upírat možnost pobytu na sluníčku. Kočce zasíťováním zvýšíme standard a možnost loveckého vyžití a pozorování venkovního dění, což je pro kočku po staletí vedle spánku a lovu třetí nejpřirozenější denní činnost.

Stimuly 

  •  Byt může být pro kočku nudným šedým domovem. Každá kočka potřebuje lovit, i když jen vábničku nebo myšku na gumě. Dopřejme jí dostatek pohybu při společných hrách, možnost okusovat šantu, slunit se zasíťovaném okně, vyválet se v kozlíku a ulovit mušku. Dostatek stimulů zaručí kočce pevné fyzické a psychické zdraví.

Kamarád 

  • Většina koček (až na výjimky, kdy jsou kočky vyloženě SOLITÉŘI) uvítá společnost druhé kočky. Kočky mezi sebou komunikují způsobem, který my nikdy nenapodobíme. Vyhrají si spolu způsobem, kterému se nemůžeme rovnat. Omývání, společné stolování a rozverné zakusování při hře jsou něco, o co by neměla být okradena žádná kočka. Pokud máte možnost vzít sourozence, neváhejte ani na vteřinu, mezi sourozenci bývá neuvěřitelná harmonie.

Pítko a kvalitní strava 

  • Bytová kočka nemá v porovnání s venkovní kočkou dostatek pohybu. Venkovní kočky žene reprodukční a lovecký pud. Obojí u bytové kočky odpadá. Proto je důležité kočku vytáhnout z ulity nicnedělání a nudy denně. Kvalitní strava přizpůsobená životnímu stylu s vysokým obsahem masa a pítko nahrazující proudící vodní toky jsou pro kočku ideálním přiblížením života venkovní šelmy.

Každý může své kočce doma vytvořit kouzelné a láskyplné zázemí plné dobrodružství a empatie