Co dělat při porodu kočky

25.06.2019

Porod kočky je významnou událostí v životě zodpovědného chovatele, který se o svou  kočku a její miminka náležitě stará. Oproti jiným plemenům je průběh porodu u Kočky domácí většinou bez problémů a poporodních komplakcí. Dle veterinárních statistik jsou kočky domácí výbornými matkami a dobrými rodičkami. Proto zachovejte klid a nepanikařte! Kočičky většinou ví, jak a co dělat. Pokud chcete přihlížet, nejlépe uděláte, když kočičku budete slovně podporovat, chválit, ale do porodu zybtečně nezasahovat, pokud vše probíhá v pořádku.

Zvětšené mléčné žlázy a začervenalé bradavky - signály blížícího se porodu
Zvětšené mléčné žlázy a začervenalé bradavky - signály blížícího se porodu

Kočky domácí obvykle nemívají s porody problém. I prvorodičky ví, co dělat. Kočky většinou rodí po setmění, v nočních hodinách jsou porody nejčastější. Co je při porodu potřeba?

  • Porodní místo - např. koš, krabice, dostatečně velká, ohrazená s měkkou dekou
  • Vlastní prostor
  • Kvalitní strava s dostatkem vápníku a vitamínů
  • Klidná atmosféra

Kočka před porodem vyhledává svůj porodní pelíšek, na který jsme ji zvykali již dříve. Svůj pelíšek si pečlivě vybírá a s blížícím se porodem může své preference měnit. Často před porodem hledá jiná úkrytová místa, pokud s porodní krabicí není spokojena. Ne vždy kočce vyhovuje pelíšek, který jí nabídneme, je třeba vytipovat pro ni vhodnou variantu porodního místa dle její preference. Naše Malenka pár dní před porodem úporně hledala prostor ve výškách, protože si byla vědoma velké smečky, jíž je součástí. Pokud vlastníte více koček, poskytněte Vaší gravidní kočce od poslední třetiny gravidity samostatnou místnost, na kterou ji budete zvykat. Zde bude v klidu a nebude muset mít o svůj vrh strach. V případě, že má Vaše kočka velké pouto s některým s dalších jedinců, může být přítomnost tohoto druha důležitým prvkem pro její vnitřní pocit bezpečí. Spokojená těhulka je předpokladem pro zdárný porod a odchov. Minimalizace stresu u gravidní kočky je velmi důležitá, zvláště u koček chovaných v uzavřených prostorech.

Kočka před porodem zhluboka dýchá. Některé kočky nejí. Důležité je mít domluveného veterináře na telefonu v případě komplikací

Do základní výbavy u asitovaného porodu patří vydezinfikované nůžky (vyvařené ve vroucí vodě), vyprané prostěradla nebo deky, telefonní číslo na předem domluveného veterináře, na kterého se obrátíme v případě komplikací.

Co sledovat v asistovaném porodu

  • Počítáme placentu, na každé miminko je jedna placenta. Pokud počty nesedí, placenta může být uvnitř nebo jsme nedostatečně sledovali, může pomoci lékař.  Placenta nesmí být ponechána v děloze.
  • Mezi porody koťat může být 30-45 minut
  • Přestříháváme pupeční šňůry, pokud je kočka nepřekouše. Je k tomu nutné zaškrcení šňůry mezi čistými prsty přibližně dva centimetry nad pupíkem a přetnutí nehtem nebo odstřižení. Poté ještě tři sekundy čekáme a až pak můžeme pustit. Zamezíme tím krvácení. Pupíček dezinfikujeme dezinf. prostředkem na rány.
  • Když je kotě usušené (olízané), určíme pohlaví, zvážíme, zapíšeme. Porodní váha je kolem 80-100 gramů u Kočky domácí.
  • Pokud kočka neolizuje mládě, suchým sterilním ručníkem sundáme plodové obaly, odsáváme nosní odsávačkou vodu z nosu a úst, utíráme, zahříváme, rázně zhoupneme odzhora dolů, aby se dostala voda z plic a vracíme matce k cecíčku.
  • Zahříváme koťata na nahřívacích polštářcích, pokud jsou podchlazená a kočka nejeví zájem, necháváme koťata v bezprostřední blízkostí cecíčků
  • Snažíme se, aby všechna postupně sála a maminka je měla u sebe, omývala je
  • Maminka jí placenty - jsou zde látky na podporu laktace a rekonvalescence, proto jsou pro ni vhodné. 
    • Maminku uklidňujeme a chválíme, do porodu nezasahujeme, pokud vše probíhá v pořádku

Po porodu

  • Necháváme maminku a koťata v klidu, v šeru. Měníme prostěradla a kočce nabízíme pod nos vodu a krmení.  Zákrm matky kočky velmi usnadní její poporodní zásobení energie. Po porodu se kočka stará jen o koťata a k jídlu nedojde. Má úbytek vody, je vysílená a je hladová. Prostěradlo musí být hladké, aby se do nich koťátka nezachytila, ještě nezatahují drápky. Záchod musí mít kočka v blízkosti, je vysílena. Spokojená koťátka stimulují prsní žlázky k tvorbě mléka, sají a spí, měla by přibírat denně 2-10g. Vážením v ruce nelze odhadnout váhové přírůstky, proto je pro určení vývoje a prospívání koťat nanejvýše důležité pravidelné vážení. Z počátku denně nebo obden. postačí k tomu vydezinfikovaná kuchyňská stolní váha. Pokud nepřibírají, něco je špatně s maminkou nebo koťátky. Buď nemá maminka mléko (po císaři např.) nebo je něco špatně s koťátky (příliš slabá, napitá plodovou vodou, rozštěp, genetická vada). Je nutno zavolat lékaře domů k bližšímu určení a dokrmovat kozím mlékem nebo sušinou pro koťata. Zvracení matky po porodu je přirozené - placenty jsou tučné.
  • Po celou dobu kojení mamince podbízíme kvalitní stravu bohatou na bílkoviny a vitamíny (pasty), žloutky, tvaroh, sušinu pro koťata dáváme i matce, granule, syrové hovězí, nebo kuřecí, ryby. Na matce nešetříme!

Homeopatická pomoc při nesnázích

Příprava na porod- týden před porodem Arnica Montana 9CH proti krevním ztrátám, na hojení 

Kontrakce-na podporu stahů dělohy Actea +Caulophyllum 9CH každých 15-30 min.

Vysílení porodem- China 15CH 2-3x denne

Porod císařem - Staphysagria 9CH na podporu hojení řezné rány 2-3x denně. 

Mládě studené, oživované - Carbo Vegetabilis 15CH - na prokrvení a zateplení. 

Dávka pro kočku i koťátko je 2-3 granulky rozpuštěné ve stříkačce v 1ml vody, dospělce do úst nebo pokapat na pastu, novorozeňátkům stačí kapka na sliznici, případně patro. Koťata musí u matky zůstat nejméně do ukončených třech měsíců! 

Zdroj: Poznáváme homeopatii, jak šetrně léčit psy a kočky

Kastrace je jediné řešení, jak zabránit soustavnému množení koček a jejich soužení na ulici.