Každá kočka je                          INDIVIDUALITA

24.06.2019

Před více jak čtyřmi lety jsem si adoptovala svého prvního kocourka Damiánka. Táhlo mě to k adopci kočičky delší dobu nebývalou silou. Byl to velký zlom v mém životě a v pojetí koček obecně. Byl to krok do neznáma.

V dětství a dospívání bych se považovala paradoxně za ztělesnění typického českého mianstreemového uvažování o kočkách. Kočky byly pro mě skoro celý život zvláštní neuchopitelní tvorové, s podezřele nekalými úmysly. Mágové s temnou povahou a nerozluštitelným vztahem k lidem, kterému rozhodně nebylo radno věřit. V mých očích stály vztahy koček k nám lidem na jejich vrtkavých pohnutkách a měnících se náladách, které jsou dozajista geneticky zakódované v jejich povaze. Byla jsem ovlivněna dobou, vlastními zážitky a zkušenostmi z dětství, kdy mě při prvním kontaktu s kočkou prarodiči milovaný Mikeš k mému úžasu seknul... A to jsem mu nic neudělala (bál se), kdy na mě syčela kočka ze křoví a to jsem jen procházela (bála se), kdy kočky po nocích křičely při bojích o nevěsty tak surově a děsuplně, že to tenkrát v mé dětské duši probouzelo strach a úzkost.

Bylo toho tolik, že ani pohádka O pejskovi a kočičce nedokázala zvrátit zažité vnímání a i když kočička byla roztomilá a uměla lépe vařit, pejsek to vyhrál na plné čáře. V 10ti letech jsme si se sestrou vybojovaly pejska. Někde jsem četla, že pejsek nás ozdravuje ve vztahu k druhým lidem a kočička dělá to samé v rovině vztahu k nám samým. Myslím, že je tomu tak. 

Každé zvíře má obrovskou moc učit nás dovednostem, které bychom bez něj tolik nerozvíjeli - soucitu, trpělivosti, oddanosti, naprosté důvěře. Zvířata z nás dělají lepší lidi. 

Po adopci mého kocourka Damiánka jsem se začala věnovat dočasným péčím, kdy u sebe necháte bezprizorní zvířátko nahlášené útulkem, než najde domov. Vřele doporučuji! Je to úžasná zkušenost! Při záchranářství koček jsme s rodiči a dalšími aktivisty pomohli více než třem stovkám koček z ulice. 

Za tu dobu jsem zprvu čelila strachům a neporozumění z dětství. Kočky mě ovšem vyvedly ze všech omylů. Je krásné mít svého mazlíka, kterému absolutně důvěřujete, ale dotýkat se vyplašených, zlomených, nemocných a zraněných cizích nebo bezprizorních koček a pomáhat jim dostat se z nejhoršího, je něco jiného. Být jejich průvodcem za znovunalezení vztahu k lidem a znovunabytí sil je mimořádná zkušenost a pocta. Pochopila jsem, že Mikeš nebyl zlý, ale bál se, tak jako všechny ostatní. A není se čemu divit, já bych se bála taky, když vidím, jak s kočkami zacházíme. Pochopila jsem, že povahy koček se nedají házet do jednoho pytle. Že všechny kočky jsou individuality. Pejsky, kočky a nás lidi pojí prostá potřeba být milován a být v bezpečí. Kočky mě naučily mnohému. Učí mě stále. Například jak zpomalit, jak si vychutnat chvilku, jak být labužník...

Kočky jsou nekompromisně přirozené a bezprostřední v potřebách mazlení, projevech emocí. Jsou to vysoce senzitivní zvířata s vysokou emoční inteligencí. Nedá se jim upřít notná dávka vtipu, roztomilosti, upřímnosti, hravosti a nevinnosti. 

Pozorovat kočky je stejně uklidňující jako pozorovat hvězdy

Na kočkách toho vidím hodně. Žasnu nad potřebou mazlení, kontaktu a komunikace s lidmi. Nejlépe NONSTOP. V tomto ohledu jsou jako pejsci. Jsou nepřekonatelné, pokud přijde na projevy náklonnosti. V něžnosti projevů vůči člověku jsou mimořádné. Zatímco pejsek nás povalí, kočička se stočí do klína a přede, ducá jemně hlavičkou, stáčí ocásek, obtáčí se kolem nohou, točí se na záda před námi a kouká na nás jako malý tuleň. Nutno podotknout, že u všech jejich projevů jsou rozkošné, že by jim člověk dal modré z nebe. IHNED. 

Zjistila jsem, že každá kočička je unikátní svým příběhem, svou vnitřní silou překonat zdravotní problémy a trpké vzpomínky... Předsudky jsou odpovědí našeho strachu. Strach plodí neporozumění. Je to začarovaný kruh, ale kdo se z něj nebojí vystoupit, čekají ho velké věci. Já si svůj život bez koček nedovedu představit. Pokud máte také v sobě zažitou představu kočky coby nepředvídatelného predátora, pořiďte si koťátko nebo kočku z útulku a nechte se jí vyvést z omylu jako já...